Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Ekskluzive / Josa zbërthen Olainkën: E prisja shpërthimin më herët, shpresoj të dalë edhe një sa gjysma e atij

Peter Olainka është një emër i dëgjuar shumë në Shqipëri duke qenë se shkëlqente dikur me fanellën e Bylisit dhe Skënderbeut duke shënuar e dhuruar spektakël. Edhe ata që ndoshta e kanë harruar, e kanë kujtuar mbrëmjen e djeshme falë golit që arriti t’i shënonte Interit në “San Siro”, duke i marrë barazim në ndeshjen e parë të Ligës së Kampionëve.

Një nga njerëzit që e njeh më mirë Olainkën, është padyshim Mirel Josa i cili e ka stërvitur me Skënderbeun në vitet më të lavdishme të skuadrës korçare. Në një intervistë për “VipSport.al”, Josa ka vetëm fjalë të mira për të, duke e konsideruar një njeri me karakter më shumë se futbollist të mirë. Ai shprehet se priste që Olainka të shpërthente më herët, ndërkohë që suksesi aktual nuk e çudit aspak ish-trajnerin e tij.

Profesor, Olainka i shënon Interit ndërsa pak vite më parë stërvitej nga ju. Si e mbani mend si futbollist?
Ishte një lojtar i vlefshëm për ne kur e stërvita te Skënderbeu. Ai bënte dy fazat e lojës si mbrojtje dhe sulm dhes humb i përkushtuar. Këtë nuk e ka treguar vetëm në Korçë por edhe te Ballshi. Atij ia kishte vënë syrin presidenti që më para sepse ishte edhe karakter i mirë dhe kjo u duk nga momenti që shkoi dhe firmosi për skuadrën belge pasi iku nga ne. Ai kishte edhe 4-5 ndeshje që të përfundonte faza dhe u kthye direkt dhe luajti me përkushtim më të madh deri në ndeshjen e fundit të kampionatit ku u mundëm në Vlorë.

A e prisnit që do të ishte një lojtar, për të cilin të fliste Europa?
E prisja më para që të ishte këtu, që kur luante në Belgjikë sepse siç thashë luante në dy fazat dhe ka dy-tre pozicione. Në Çeki luan si lojtar krahu ndërsa dje luajti si qendërsulmues dhe një lojtar që luan kështu, preson i vetëm mbrojtjen dhe janë venat e një futbollisti të mirë.

A ndjeni se keni edhe ju një kontribut në suksesin e tij pasi e keni trajnuar?
Kanë më shumë drejtuesit e klubit dhe kam thënë se më duhet ky lojtar. Unë vetë nuk kam kontribut sepse është përgjigjur për kërkesat e trajnerit. E vlerësoj si karakter fillimisht dhe pastaj si futbollist. Ai mbylli kontratën në Belgjikë pastaj erdhi duke luajtur me nivel shumë më të mirë si në fillim, gjë e cila nuk ndodh dhe normalisht, do të ikte pas pak javësh.

A mendon se ka një Olainka tjetër në Shqipëri?
Nuk dua të merrem me krahasime me të tjerët por shpresoj që të dalë ndonjë lojtar tjetër sa gjysma e këtij futbollisti.

Çështja që diskutohet shpesh, është në lidhje me futbollistin e huaj më të mirë. A është Olainka më i miri?
Jam pyetur shpesh herë edhe për formacionin më të mirë që kam pasur, por unë nuk dua të bëj krahasime. Nuk më pëlqen të krahasoj futbollistët por mund të them se ky dhe Orelesi kanë qenë ndër më të mirët që kam stërvitur nga futbollistët e huaj. /Erjon Allaraj-VipSport.al/