Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Dy mbrojtësit shënuan golin e parë me Kombëtaren, urimet vijnë edhe nga skuadrat e tyre në Serie A

Ishte një mbrëmje speciale ajo për dy mbrojtësit Kastriot Dermaku dhe Elseid Hysaj. Dy futbollistët përveç kontributit jetësor në mbrojtje, ia dolën edhe të ndihmonin repartin ofensiv teksa realizuan nga një gol secili në fitoren 4-2 të Shqipërisë ndaj Islandës.

E përbashkëta ishte se të dy realizuan golin e parë me fanellën e kuqezinjve, ndërsa kanë marrë edhe urimet përkatëse nga klubet e Serisë A, ku dhe aktivizohen. Napoli ka uruar Hysajn për golin dhe fitoren, teksa të njëjtin veprim ka përsëritur edhe klubi i Parmës, teksa emilianët theksuan se ky ishte goli i parë për mbrojtësin.

Sakaq, pas angazhimit me Kombëtaren, lojtarët kthehen pranë ekipeve të tyre, për të vazhduar sërish aventurën në kampionatin italian, ku sërish do të mundohen të jenë protagonist për mirë. /Egi Çabeli-VipSport.al/