Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Dy holandezët e ardhur me bujë po bindin te Luftëtari

Te Luftëtari, mes shumë afrimeve që u bënë gjatë merkatos së verës, ranë në sy edhe dy lojtarët holandezë, Cerezo Hilgen që luan para mbrojtjes dhe në mesfushë si dhe sulmuesi Angelmo Vyent të cilët u sollën në Gjirokastër nga menaxheri Bruno Dodi.

Madje, ky i fundit është shfaqur mjaft mirë në takimet e fundit dhe në Cërrik, në sfidën e Kupës së Shqipërisë pati meritë pasi fitoi edhe penalltinë që u kthye në gol nga Fili, duke i dhënë një hap të sigurt kualifikimit të skuadrës bluzi.

Ndaj Laçit në kampionat të dy holandezët u aktivizuan dhe duket se me ardhjen e trajnerit Marantas, ata janë duke e kapur formën e tyre më të mirë. Si Hilgen ashtu edhe Vyent shihen si dy pika tëë forta të skuadrës bluzi, ndërsa sulmuesi Vyent duket një lojtar teknik dhe i fizikshëm.

Në Gjirokastër presin shumë prej tyre, duke ditur edhe eksperiencën që kanë si futbollistë, pasi pjesa më e madhe e lojtarëve që përfaqësojnë Luftëtarin janë me moshë të re.

E.S./Vipsport.al/