Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Duro gjen alibi: Kukësin e kanë penalizuar gjykimet!

Në dy javët e fundit, Kukësi ka marrë 1 pikë, barazim me Laçin 1-1 në Shkodër e konsideruar si ndeshje shtëpie, si dhe humbje në Ballsh javën e shkuar. Natyrisht që trajneri Duro nuk është aspak iu kënaqur me këtë ecuri, por ndalet edhe tek gjykimet.

“Ndeshjet janë ndryshe nga njëra-tjetrën. Vijmë nga një humbje në Ballsh. Pavarësisht mungesave të Mustës dhe Etemit, kemi lojtarë vendimtarë si Abazaj e Gavazaj që në të tilla sfida e ndihmojnë skuadrën. Kështu që me Tiranën nuk ka justifiko, na duhet që ta fitojmë ndeshjen. Nuk është aspak e lehtë, por ne jemi Kukësi dhe kemi synimet tona”.

Gjykimet

Duro ankohet për gjykimet në ndeshjet e fundit, ndonëse skuadra ka qenë larg pritshmërive, duke ditur edhe investimet kolosale që janë bërë nga presidenca këtë sezon, me kualitete nga tregu vendas dhe të huaj: “Në dy ndeshjet e fundit, krahas lojës jo të mirë të skuadrës kanë ndikuar edhe gjykimi. Në Ballsh nuk na janë dhënë dy penallti, e po ashtu edhe me Laçin, ndërsa kemi parë indiferentizëm të arbitrave”, – tha trajneri i Kukësit, Shpëtim Duro një ditë para sfidës me Tiranën.

E.S./Vipsport.al/