Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Dovedan nuk e ul “tempin”: Bylisi im i fortë në transfertë, ndaj Partizanit për 3 pikët

Katër javë pa humbje, e madje me tri fitore radhazi, dy në kampionat dhe një në Kupë shto këtu edhe barazimin me  Vllazninë, nga ku nisi edhe kthesa e Bylisit. Në Ballsh tashmë mendojnë ndryshe dhe nuk duan që ta ndalin vrullin. Ndërkohë që trajneri Dovedan bashkë me stafin mundohet që të përgatisë skuadrën në mënyrën më të mirë të mundshme para Partizanit, një duel interesant, por që Bylisi kërkon që të bëj më të mirën. Në një prononcim për mediat, trajneri Vejlko Dovedan, para sfidës me të kuqtë ka theksuar…

-Profesor si e shihni këtë ndeshje?

Natyrisht me vlerësimin maksimal, është një ndeshje radhe, por duke qenë se luajmë me Partizanin duhet ë të mobilizohemi dhe të bëjmë më të mirën në fushën e lojës.

-Kohët e fundit, “oreksi” i Bylisit është shtuar. Kjo do të thotë se edhe në Tiranë do të vijoni me ecurinë e fitoreve?

Takimet janë ndryshe nga njëra-tjetra. Si është një ekip nuk është një tjetër. Ashtu edhe strategjia jonë për sfidat. Ne kërkojmë që të japim më të mirën në fushën e lojës, të ruajmë ritmin, të respektojmë kundërshtarin, por mbi të gjitha veten tonë dhe fanellën që mbajmë veshur. Vetëm kështu shkojmë te suksesi….

-Ju kënaq vetëm fitorja apo dhe pika nuk është keq?!

Në çdo ndeshje unë dhe skuadra ime apo klubi duam që të fitojmë. Kurrë nuk do themi shkojmë për pikë. Sepse nëse nuk kërkon më të mirë nuk merr dot as pikën. Prandaj në Tiranë duhet që të shpalosim kapacitetet tona dhe të marrim më të mirën në këtë ndeshje. Bylisi ka ardhur koha që të tregojë se është një ekip që ka traditë në Superiore, por ka edhe kualitete dhe lojtarë të rinj me dëshirë. Më të bashkuar se kurrë për të marrë më të mirën ndaj Partizanit.

-Mungesa e Muratajt, kapiteni që ishte në një formë të mirë a ndikon?

Natyrisht që ndikon, por Bylisi është i bazuar te grupi dhe forca kolektive dhe jo te individët. Kur mungon kapiteni nuk është mirë për një skuadër, por ne kemi forca dhe elementë që janë të aftë që të luajnë, ndonëse mund të kenë qenë në stol një javë më parë. Presidenca na ka krijuar kushte dhe gjatë merkatos ka dubluar gjitha rolet., Kjo ka qenë arsyeja se pse kemi qenë aktiv në treg deri në ditët e fundit. Unë kam besim se ata që do të hyjnë në fushë do të bëjnë më të mirën në këtë takim…

-Tashmë, kur jemi në javën e 5-të të Superiores si e shihni Bylisin?

Deri tani jemi në rrugë të mbarë, por duhet ë të bëjmë dhe më mirë sepse shoh dhe gjykoj që ka vend për përmirësime. Kam një grup lojtarësh që stërviten dhe punojnë me përkushtim, zbatojnë detyrat e mia. Gjithashtu edhe klubi më mbështet. Të gjithë bashkë, kemi si qëllim që javë pas jave të prezantojmë sa më denjësisht Bylisin në elitën e futbollit shqiptar.

Erjon Saliu