Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Dikur drejtonte Kastriotin, Plori karikon Besëlidhjen dhe beson te suksesi

Elvis Plori u ul në stolin e Besëlidhjes këtë verë me bekimin e presidentit Gjok Noka dhe me synimin e vetëm, ngjitjen e skuadrës në elitë. Kanë më shumë se një dekadë lezhjanët që e kërkojnë ngjitjen në futbollin e madhe, ndërsa para ndeshjes me Kastriotin, skuadër të cilën e ka drejtuar edhe më parë, Elvis Plori ka theksuar: “Jam te Besëlidhja për të punuar me të gjitha forcat që skuadra të ngjitet në elitë. Kastrioti ka një ekip shumë të mirë dhe ka rënë vjet nga Superliga. Kanë ruajtur disa lojtarë nga vjet dhe kanë një grup të fortë”.

Transferta

“Fusha e Kastrioti është e nxehtë, por shpresoj që terreni të jetë i mirë që të dyja ekipet të shfaqin vlerat e tyre. Besoj se ne do të shfaqim vlerat tona. Është vetëm java e dytë dhe është herët për të thënë se kush fiton vendos sezonin”.

Formacioni

Besëlidhja ka qenë një nga skuadrat më aktive në merkato, e madje duke afruar kualitete dhe futbollistët që kanë luajtur prej dekadash edhe në elitë, ku spikat Arjan Sheta. Trajneri Plori thotë se do të hedhë në fushë një skuadër dinjitoze për të marrë 3 pikët. “Akoma nuk e kam menduar për 11-shen, por di të them se do të hedhim në fushë ata lojtarë që do të jenë në gjendjen e tyre më të mirë për të marrë maksimumin në këtë duel”, – tha Plori.

E.S./Vipsport.al/