Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Dha dorëheqjen para tre ditëve, trajneri i Bosnjës bëhet pishman: Mund të shkojmë në europian

Në ndeshjen e para tre ditëve mes Armenisë dhe Bosnje Hercegovinës, trajneri Robert Prosineçki pas disfatës 4-2 vendosi të paraqiste dorëheqjen nga posti. Megjithatë, duket se tekniku kroat është bërë pishman dhe ka vendosur të kthehet edhe pas ftesës për të qëndruar nga ana e Federatës, ndërsa është shprehur se boshnjakët kanë ende mundësi për t’u kualifikuar.

Bosnja është në grup me Italinë, e cila duket e pakapshme në vendin e parë, megjithatë ata do të luftojnë për vendin e dytë me Finlandën e cila është pesë pikë larg. Por, kur kanë mbetur edhe katër ndeshje për t’u zhvilluar, atëherë ekzistojnë të gjitha mundësitë për të marrë kualifikimin. “ Kam ndërruar mendje falë personave që më kanë mbështetur.

Do të ishte e thjeshtë të largohesha dhe të mendoja se ka mbaruar, por kam vendosur të qëndroj dhe tani shpresoj se mund ta rregullojmë situatën. Një ndryshim i trajnerit në këto momente nuk do të kishte asnjë efekt pozitiv. Ndër të tjera, mundësia për t’u kualifikuar në europian është akoma aty”, u shpreh Prosineçki. Në muajin e ardhshëm, Bosnja do të ketë një sfidë vendimtare përballë Finlandës në shtëpi.

/Egi Çabeli-VipSport.al/