Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Debat Muça-Bulku për Roshin e kombëtaren: Është krijuar klimë që nuk e pranojnë kritikën

Një debat i ndezur në studion e “Rubrika Sportive” mes Shkëlqim Muçës dhe Ervin Bulkut, ka bërë temë diskutimi paraqitjet e funti të përfaqësueses. Zëvendëstrajneri aktual i Kombëtares insistonte se Roshi ishet kritikuar pa të drejtë, ndërsa ish-futbollsiti Muça, theksoi se tani në ekip nuk pranohej më ideja e kritikës.

Debati

Bulku: Të gjithë u morën me ndeshjen me Francën dhe specialiste e trajnerë kritikuan në mënyrën më të ashpër. Po luajmë ndaj kampionëve të botës, jo ekip dosido. Pastaj pas katër ditësh u kthyem në normalitet. Meqë përmenden Roshin, ekspertët duhet që ta dinë se Roshi ka 3 vite që luan në atë pozicion me ekipin e tij.

Muça: Ku luan Roshi?

Bulku: Mund të hapësh internetin, la lexosh. Lojtarët shqiptarë nuk luajnë me Barcelonën, Çelsin e Milanin, këto jemi ne. Këto jemi shqiptarët, të gjithë përfaqësojnë Shqipërinë ku luajnë denjësisht.

Muça: Ne ish-lojtarë e kapitenë e trajnerë që kritikojmë, e bëjmë keq sipas tyre. Pas këtyre kritikave skuadra reagoi, trajneri reagoi e stafi reagoi. Ne kemi thënë që jemi kolegë me trajnerin e Bulkun, jemi trajnerë që kemi fituar më shumë trofe se trajneri, ai është shumë korrekt. Por mua nuk më pëlqen një frymë që është krijuar kundër kritikëve. Po sikur të mundemi në Turqi e në Moldavi çfarë do themi? Ne duam ta shohim në Europian, të ristrukturohet, e pamë në këtë ndeshje që 2-3 lojtarët më të mirë ishin ata që kanë ardhur rishtas, rifreskimi i skuadrës sjell energji. Aty ka lojtarë që nuk kanë energji për të luajtur, ka lojtarë që i kanë kthyer shpinën kombëtares. Kur flasim për lojtarë është normalë të kritikosh. Roshi është i mirë në sulm, nuk mund të luajë në krah 100 metra. Le ta fusë prapë me Turqinë! Kemi humbur ndeshje e jemi kritikuar, në Turqi po fituam i ngremë në qiell, po i humbëm, do ty kritikojmë përsëri.

Bulku: A ishte i njëjti Roshi në të njëjtin pozicion që ishte më i miri? Ai ka 3 vite në atë pozicion. /vipsport.al/