Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Dalipi: Partizani i papërgatitur, lë për të dëshiruar paraqitja e Asanit dhe Bardhit

Tirana e sheh veten në vendin e parë pas 4 javësh kampionat dhe për Klevis Dalipin, kjo renditje vjen edhe si pasojë e hapave fals të kundërshtarëve. Në emisionin “Sport News Plus”, ai u shpreh se Tirana nuk ka pasur prova reale deri më tani.

“Këto katër javë dhe sidomos e sotmja, nxjerr në vend të parë Tiranën që avantazhohet dhe nga hapat fals të kundërshtarit. Këto 4 javë Tirana ka bërë mirë dhe nuk ka bërë asnjë gabim përveç barazimit. Tirana është një hap para edhe pse nuk është përballur me rivalë kryesorë. Javët në vazhdim do të shihet sa kockë e fortë është, kur të luajë kundër Kukësit e Partizanit”, tha Dalipi

“Partizani ka shkuar thuajse i papërgatitur në çdo pikëpamje pasi Partizani e di mirë që fusha e Laçit kërkon lojtarë agresiv sidomos në majën e sulmit. Lë për të dëshiruar performanca e dy emrave që kanë qenë pikë referimi si Bardhi e Asani, bënë shumë pak para portës kundërshtare, ishin të pafuqishëm dhe kjo është si mungesë e agresivitetit apo paraqitjes. Kurse për Laçin më ka pëlqyer edhe pse nuk ka marrë rezultate, skuadër solide që ka pasur shanset e saj, vazhdon me një trajner që nuk del nga detyra dhe njeh mirë kampionatin shqiptar. Paraqitja e Partizanit ndodhi edhe në pjesën e dytë, edhe pse ndërroi skemë, se nuk vertikalizuan sulmuesit, nuk shkuan pas shpinës në pjesën e parë, në pjesën e dytë Laçi u bë më solid, Partizani u tërhoq mbrapa dhe u bë e pamundur që Partizani të depërtojë”, tha ai. /vipsport.al/