Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Çekiçi dhe besëtytnitë e çuditshme në Slloveni, refuzon të ekzekutojë penalltinë e tij (VIDEO)

Endri Çekiçi u kthye sërish protagonist në kampionatin slloven, aty ku me skuadrën e tij arriti të fitonte një penallti në barazimin 2-2 ndaj Celjes. Futbollisti pogradecar, është përcaktuar nga trajneri i tij që të jetë gjuajtësi i parë i penalltive dhe deri më tani i ka ekzekutuar me sukses ato që ka pasur.

Por, një besëtytni shumë e çuditshme lidhet me këtë penallti. 22-vjeçari i Olimpijas ka vendosur që penalltitë e fituara nga ai vetë, do të ekzekutohen nga një tjetër futbollist dhe këtë duket se e ka për fat.

Diçka të tillë, e ka zbuluar vetë Çekiçi për “VipSport.al”, ku u shpreh se kishte të drejtë për ta ekzekutuar atë penallti por nuk e ka marrë përsipër. “Ishte një ndeshje e dominuar nga ne dhe mund të fitonim, por barazuar me 2 herë që erdhën te porta. Penalltia? Po, është e vërtetë që e fitova unë e shënoi tjetër futbollist por është zgjedhja ime. Preferoj që penalltitë e fituara vetë, të mos i ekzekutoj unë, ndërsa të tjerat po”, u shpreh Çekiçi. /Erjon Allaraj-VipSport.al/