Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Bundesliga / Abrashi fiton dhe sheh veten mbi Bajernin, Gjasula del me një thes me gola

Ndeshjet e sotme në kampionatin gjerman të futbollit kanë parë në fushën e lojës dy mesfushorët e përfaqësueses kuqezi, Amir Abrashin dhe Klaus Gjasulën. Të dy kanë mbyllur ndeshjet me rezultate krejtësisht të kundërta, ashtu siç janë edhe pozitat që mbajnë skuadrat përkatëse në klasifikim.

Abrashi u aktivizua në minutën e 68 të duelit që skuadra e tij fitoi 3-0 në fushën e Hofenhajm. Skuadra kishte shënuar 3 gola dhe duhej të administronte rezultatin ndaj grinta e Abrashit duhej në fushën e lojës për të mbyllur ndeshjen. Suksesi i dha tre pikë që ngjitën Fraiburgun në kuotën e 9 të tillave, duke ndarë vendin e dytë me Borusia Dortmund, e duke lënë pas Bajern Mynih në klasifikimin e Bundesligës.

Sa i përket Gjasulës, ai ka dalë i mundur nga dueli që ekipi i Paderborn luajti ndaj Shalkes, pas humbjes 5-1. Mesfushori ishte titullar në ndeshjen që filloi me golin e 1-0 nga Paderborn që në minutën e 8, por më pas Shalke filloi serinë e golave duke përmbysur gjithçka. Mesfushori u ndëshkua me karton të verdhë në minutën e 73-të dhe vetëm 5 minuta më vonë la lojën i zëvendësuar nga trajneri. Humbja lë Paderborn në vendin e parafundit në klasifikim, me vetëm 1 pikë pas 4 sfidash të luajtura. /vipsport.al/