Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Bulku “zbërthen” Halilin: I kanë rënë në qafë, shënon pak me kokë se është frikacak

Ervin Bulku, zëvendëstrajenr i kombëtares me një karrierë të gjatë si ish-futbollist i Tiranës, ka analizuar në “Rubrika Sportive” kampionatin shqiptar, duke u ndalur më shumë te paraqitja e të rinjve të Tirana. Ai analizoi në veçanti Grent Halilin, sulmuesin i cili po gjen me rregullsi rrjetën te Tirana, duke nxjerrë në pah një defekt të tij.

“Mendoj se kampionati ka nisur shumë mirë dhe ato skuadra që e kanë nisur me vonesë përgatitjen si Skënderbeu, Flamurtari e Luftëtari e tregojnë me shenja lodhje . Skënderbeu me Bylisin tregoi që nuk ishte gati. Mendoja që do ishin më mirë ata që kanë luajtur në Europë. Tirana është në rrugën e duhur.

Në këto katër javë mendoj se ata lojtarë që janë thirrur në kombëtare, e kanë treguar atë. Në ekipet e moshave ka më shumë nga kampionati shqiptar, në U21 dhe U19.

Nëse ka cilësi, Muçi është duhet të aktivizohet më shumë nga klubi, Çelhaka po luan titullar. Padiskutim është dera e hapur për të gjithë. Halili duhet të ishte aktivizuar, nuk është surprizë se e njoh mirë prej vitesh. Ai është vlerë e shtuar, e ka treguar vlerën e tij, i kanë rënë në qafë me të padrejtë, është paragjykuar. Shënon pak me kokë se është frikacak, ka frikë të fusë kokën. Ha vlerë, ka shpejtësi, konkurrenca është rritur dhe ai te Tirana është rritur. Edhe ai ka qenë i thirrur të Shpresat”, tha Bulku. /vipsport.al/