Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Bicaj tregon frikën e lojtarëve të Tiranës dhe defektin e saj: Sulmuesi ynë do ta ketë të lehtë

Ditmar Bicaj mendon se Tirana është aktualisht kandidatja kryesore për të fituar titullin kampion në Superiore, por paralajmëron se pretendimet bardheblu do të shihen pasi ekipi të bëjë hapin e parë të gabuar në kampionat. Mbrojtësi i Bylisit, i cili në karrierën e tij ka veshur edhe fanellën e bardhebluve, ka zbuluar se kësaj i druhen edhe vetë futbollistët e kësaj skuadre.

Në “Pressing” ai ka zbuluar gjithashtu edhe atë që mendon se është pika e dobët e Tiranës së këtij sezoni, që mund t’i sjellë probleme ndaj një skuadre të madhe.

“Tirana favorite? Personalisht mendoj se po, nga organika që ka por edhe nga fakti që janë shumë entuziastë. Po ta shohësh, kanë marrë lojtarët më të mirë në qarkullim në çdo repartet, sidomos në të djathtë. Është ekipi më i kompletuar, pastaj duhet të shohim se si do të reagojë pas një humbje. Në bisedat që bëj me shokët që kam në radhët e Tiranës, dhe ata ma pranojnë dhe thonë që kësaj i druhen, momentin që mund të pësojnë një humbje.

Problemi? Me lojën që bën Tirana me forca të shumta në sulm, do të ketë problematika. Për mua si mbrojtës do të jetë e vështirë, por për sulmuesin e ekipit tonë do të jetë më e lehtë se do të ketë hapësira. Mendoj se do të vuajë pak me skuadrat e forta”, tha Bicaj. /vipsport.al/