Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Bare: Kur jam i lodhur kuptoj se bëra maksimumin, me shumë punë arrin ku nuk e mendon

Keidi Bare ka qenë ndër më të dalluarit për kuqezinjtë në dy ndeshjet e fundit. Mesfushori i Malagës, u shpreh për “RTSH” se vetëm kur shkon në shtëpi i lodhur, e kupton se ka arritur të japë maksimumin në fushë.

“Ishte fitore e rëndësishme sepse humbëm ndaj kampionëve të botës. Sot ishim kompaktë dhe luajtëm mirë me topin e atyre u bëri dëm. Jam i gëzuar për këtë fitore që morëm. Humbëm përqendrimin dhe natyrisht pëson gol kur e humbet përqendrimin.

Malaga? Shkallët nuk ngjiten 10 nga 10 por 1 nga 1. Do të bëj një hap më lart. Falë babait jam këtu dhe me ndihmën e tij jam këtu. Unë e shoh veten me punë aty ku nuk mendohet dhe mund të arrish në çdo vend.

Km në fushë? I bëj për ekipin sepse dua të ndihmoj Kombëtaren. Është lëkura ime e dytë dhe i bëj për atë dhe veten time. Kur shkoj në shtëpi dhe jam i lodhur, atëherë them se i kam bërë të gjitha”, tha Bare. /VipSport.al/