Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

As Anglisë nuk i mjaftojnë talentët vendas, gati të rrëmbejë një futbollist të huaj

Në kohët e fundit, është kthyer në trend marrja e futbollistëve të huaj nëpër ekipet kombëtare dhe sidomos Shqipëria, po e vuan shumë këtë pjesë. Të shumtë janë futbollistët shqiptarë që kanë refuzuar kuqezinjtë duke luajtur për ekipet të tjera përfaqësuese por duket, se nuk e ka vetëm Shqipëria këtë problem.

Nigeria po shpresonte që të arrinte të merrte futbollistin e Çelsit, Tami Abraham i cili me blutë e Londrës po kthehet në protagonist. Futbollisti i talentuar i ka lënë në pritje nigerianët dhe duket se si objektiv ka vetëm Anglinë dhe jo vendin e tij.

Sakaq, trajneri Garet Southgeit ka vendosur ta grumbullojë në Kombëtare për muajin e ardhshëm ku Anglia ka edhe ndeshjet e fundit në grupe, para se të presë një biletë për në Europian. Vetë Abraham, ka pranuar ftesën e Anglisë, duke i dhënë fund ëndrrës së Nigerisë për ta pasur në ekipin kombëtar. /Erjon Allaraj-VipSport.al/