Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Allmuça: Dinamos i kanë mbetur vetëm 4 lojtarë nga vjet, me Shkumbinin mendojmë vetëm fitoren për tifozët

Në prag të ndeshjes së nesërme, me Shkumbinin në kryeqytet, trajneri i Dinamos Igli Allmuça ka pohuar: “Duhet mbështetje maksimale për skuadrën, i duhet dhënë shumë kurajë djemve se me të vërtetë po përpiqen shumë për të dhënë më të mirën. Nga skuadra e sezonit të shkuar, pra nga 18-shja kam vetëm 4 lojtarë”, – tha Allmuça fillimisht.

“Lojtarët e afruar vetëm dy javë para kampionatit duan kohën e tyre. Natyrisht që kanë shumë cilësi, por rezultate kam besim  se nuk do të mungojnë dhe besoj se shumë shpejt do të shohim Dinamon aty ku i takon, sepse një skuadër nuk mund të ndërtohet sa hap e mbyll sytë në qoftes e ka objektiva madhorë”.

Tifozët

“Tifozët janë oksigjeni dhe unë e kam thënë që kanë qenë dhe mbeten aleati i vetëm i kësaj Dinamo në këto vitet e fundit. I ftoj që të na mbështesin dhe të jenë të shumtë. Unë e thash ky grup po bën më të mirën që të përfaqësoj denjësisht Dinamon. Ndaj Shkumbinit duam 3 pikët”, – tha Igli Allmuça, trajneri i skuadrës së Dinamos.

E.S./Vipsport.al/