Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Agjenti i Hysaj: Për tre vite ishte anësori më i mirë në Itali, dua që tifozët ta mbështesin

Elseid Hysaj kishte dëshirën për t’u larguar nga Napoli këtë merkato verore teksa shumë klube iu ofruan si mundësi. Megjithatë, për arsye të ndryshme shkodrani nuk arriti të transferohej dhe tashmë të paktën edhe për këtë sezon do të përfaqësojë fanellën e kaltër të Napolit. Agjenti i tij Mario Xhufredi, është shprehur se shqiptari për tre vite ka qenë anësori më i mirë i Napolit dhe një nga më të mirët në Europë.

Fansat duhet ta mbështesin pasi i ka dhënë shumë Napolit. “ Hysaj ka pasur një dëmtim të vogël me Kombëtaren, por është në fazën e rikuperimit total. Për tre vite Hysaj ka qenë mbrojtësi anësor më i mirë në Itali dhe një nga më të mirët në Europë. Lojtarët nuk i humbasin cilësitë për një sezon, duhet të mos e kemi memorien e shkurtër dhe të harrojmë.

Nuk duhet të gjykojmë kur një performancë është negative apo pozitive, por të kuptojmë arsyen e performancave. Jemi gjithnjë aty për ta bërë të pavlerë ose fenomen. Rinovimi i Hysajt? Duhet të presim muajt në vijim. Dua vetëm të gjejë qetësinë e munguar. Do më pëlqente që tifozët ta mbështesin sepse ka dhënë shumë për Napolin”, u shpreh Xhufredi.

/Egi Çabeli-VipSport.al/