Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Zyrtare/ Shameti largohet nga Kukësi: Doja të mbyllja karrierën këtu, koha do t’i tregojë të gjitha

Firot nga Kukësi nuk kanë fund dhe vetëm pak javë pasi legjenda Rrahman Hallaçi u largua nga posti i zv.trajnerit, tashmë është radha e një tjetër ikone të Kukësit që të largohet. Ylli Shameti nuk do të jetë më futbollist i Kukësit dhe vetë ish-kapiteni e ka konfirmuar diçka të tillë në profilin e tij në “Instagram”.

Shameti shkruan se dëshira e tij ishte që të mbyllte karrierën te Kukësi, megjithatë, arsyet të cilat do t’i tregojë koha e detyruan që të largohet. Ai nuk ka harruar pa falënderuar të gjithë ata me të cilët ka punuar gjatë kësaj kohe, si edhe tifozerinë verilindore.

“Pas 6 vitesh erdhi edhe momenti që të ndahem nga FK. KUKËSI! Dëshira ishte që ta mbyllja karrierën këtu por?? Arsyet??? Koha i tregon te gjitha! Shameti ka akoma për të dhënë në futbollin e luajtur!

Sot ka falënderime për të gjithë duke filluar nga presidenti, te të gjithë drejtorët teknikë, shefi i klubit, stafi mjekësor dhe të gjithë trajnerët nga i pari Armando Cungu që e kam gjetur te ekipi e deri tek Ernest Gjoka!

Padiskutim falënderoj të gjithë futbollistët që kemi punuar bashkë sidomos, kapitenin legjendar Rrahman Hallaçin si edhe kapitenin në detyrë Besar Musolli me të cilët kemi kaluar shumë momente të vështira për ta bere ekipin tashme një nga ekipet më të forta në Shqipëri! Uroj që këtë ta bëjnë edhe të tjerët në vazhdim që e kanë marrë përsipër!

Dhe si përfundim një falënderim për ata që unë i kam quajtur oksigjeni i ekipit, TIFOZAT KUKSIAN për të cilët ishte kënaqësi qe u kam dhënë momente të gëzueshme me golat dhe performancën time!

Faleminderit familja FK KUKËSI. I Juaji Y.SH 4!(Ing)”, shkruhej në postimin e Shametit. /Erjon Allaraj-VipSport.al/