Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Zyrtare / Firmos Balliu, projekti milioner i sheikut arab në Spanjë fillon prej mbrojtësit kuqezi

Ivan Balliu është futbollisti më i ri i Almerias në kategorinë e dytë spanjolle. Mbrojtësi ishte prej kohësh në bisedime me klubin dhe sot ka firmosur marrveshjen e tij në praninë e sheikut arab Turki Al-Sheikh, i cili është këshilltar i familjes mbretërore në Arabinë Saudite.

Ai mori në pronësi Almerian pak ditë më parë dhe ndër emrat që u kontaktuan për të nisur projektin e ri, ishte Ivan Balliu, në kërkim të një skuadre për të vazhduar karrierën pasi mbylli marrëveshjen me Metz. Sipas njoftimit zyrtar të klubit, Balliu ka nënshkruar për dy vite, me opsion zgjatjen e marrëveshjes për një tjetër edicion në radhët e këtij klubi i cili në të kaluarën ka qenë për disa vite pjesë e La Liga.

Pikërisht kthimi në elitë është qëllimi që Al-Sheikh i ka vënë vetes. Edhe ai u prezantua po sot si pronari i ri i skuadrës dhe menjëherë bëri të ditur se do të bëheshin investime të mëdha për një qendër sportive, përmirësimin e stadiumit, aktivitete promocionale e bamirësie si dhe sigurisht për të përmirësuar ndjeshëm cilësinë e ekipit. Pas tij, u prezantua edhe trajneri Pedro Emanuel, ndërsa futbollisti i parë i epokës së re që  u prezantua ishte pikërisht Balliu, që tregon kësisoj se do të ketë një rol thelbësor në këtë projekt të ri. /vipsport.al/