Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Vllaznia e femrave e nis me këmbë të mbarë Champions-in, kuqeblutë mposhtën ekipin irlandez

Vllaznia e femrave ia ka dalë të fitojë në ndeshjen e paë të grupit kualifikues për Champions League. Vajzat shkodran triumfuan me rezultatin 3-1 përballë skuadrës irlandeze të Ueksford Jouths Football Club. Sa i përket ndeshjes, shkodranet e nisën keq pasi pësuan gol në minutën e 18.

Megjithatë, reagimi ishte fantastik dhe kuqeblutë arritën të përmbysnin disavantazhin brenda pjesës së parë. Protagonistja kryesore ishte Amanda Dojli, e cila realizoi fillimisht në minutën e 30 për të vendosur baraspeshën, ndërsa 10 minuta më pas shënoi edhe golin e avantazhit. Para se të mbyllej pjesa e parë kishte kohë edhe të tretin, teksa këtë herë autorja ishte Megi Doçi.

Në fraksionin e dytë, shifrat nuk ndryshuan, me Vllazninë që menaxhoi rezultatin dhe arriti të merrte fitoren e parë në grup. Sakaq, pjesë e këtij grupi janë edhe skuadrat e Birkikara dhe Gintra, skuadra nga Lituania, që është edhe vendi organizator. Nga grupi mund të kualifikohet vetëm një skuadër.

/Egi Çabeli-VipSport.al/