Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO/ Ylli i NBA befason një familje në Bahamas, i dhuron mijëra dollarë për ushqim

Në ditët e sotme, të shumtë janë sportistët të cilët sa herë që kanë mundësi, tregojnë vlerat e tyre humane duke ndihmuar njerëzit në nevojë. Një ndër to, është edhe ylli i NBA, Xhejms Harden i cili kishte zgjedhur të kalonte pushimet në Bahamas, aty ku është përballur me një situatë jo fort të këndshme.

Ylli i basketbollit ka takuar një familje të varfër, e cila arrinte të jetonte vetëm falë peshkimit. Kjo situatë, e ka prekur jo pak Hardenin i cili ka vendosur t’i dhurojë familjes një shumë prej 10 mijë dollarësh, të cilën do ta përdorë për ushqime dhe veshmbathje.

Në fakt, në parketin e basketbollit, Harden akuzohet shpesh herë si egoist dhe lojtar që mendon vetëm për veten e tij, por duket se jashtë parketit ndryshon gjithçka. Padyshim që kjo dhuratë e tij, tregon më së miri vlerat humane të sportistit. /Erjon Allaraj-VipSport.al/