Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO/ Siti fiton sërish me goleadë, Çelsit nuk i mjafton dygolëshi i të urryerit

Java e katërt e Premier Ligës angleze ka sjellë ditën e sotme disa rezultate surprizë mu nisi me barazimin mes Southemptonit dhe Mançester Junajtidit, ndërkohë që në barazim 2-2 është mbyllur edhe takimi mes Çelsit dhe Shefildit. Megjithëse blutë e Londrës po fitonin 2-0 në pjesën e parë, një gol i Robinson dhe autogoli i Zumës në minutën e 90, i ka kushtuar fitoren Çelsit.

Sakaq, Siti nuk di të ndalet ku duket se ka shfryrë inatin për dëmtimin e Laporte. “Qytetarët” kanë mundur me rezultatin 4-0 skuadrën e Brigtonit, duke u ngjitur në vendin e parë. Fillimisht ishte De Bryn ai që shënoi dhe më pas Aguero ka realizuar dy gola të tjerë, para se Bruno Silva të vuloste takimin.

Aston Vija ka humbur me rezultatin 1-0 ndaj Kristal Palas, ndërkohë që 1-1 është mbyllur edhe takimi mes Njukasëllit dhe Uatfordit. Test Hem ka marrë një fitore me rezultatin 2-0 ndaj Noruiçit, teksa 3-1 ka fituar Leisteri ndaj Bournmuthit. /Erjon Allaraj-VipSport.al/

Rezultatet:

Çelsi-Shefild 2-2

Kristal Palas-Aston Vija 1-0

Leister-Bournmuth 3-1

Mançcester Siti-Brigton 4-0

Njukasëll-Uatford 1-1

Uest Hem-Noruiç 2-0