Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO/ Shkëlqen sulmuesi që bëri lëmsh Kukësin, shënon golin e parë në kampionat

Merkaton e verës së shkuar, Kukësi afroi disa futbollistë dhe një ndër to ishte edhe braziliani Roxher Xhunior, por cilësitë e tij nuk e bindën trajnerin Armando Cungu. Kukësi e huazoi Roxherin te Kastrioti, aty ku futbollisti brazilian kishte hapësira të konsiderueshme dhe arriti të kthehet në protagonist duke qenë ndër golashënuesit më të mirë në Shqipëri.

Me fundin e kampionatit, Kukësi e riktheu në skuadër brazilianin dhe pretendonte se kishte një kontratë me të deri në përfundim të ndeshjeve të Ligës së Europës, por vetëm pak ditë u stërvit me Kukësin dhe u largua. Braziliani ka firmosur në Letoni me skuadrën e Rigës aty ku po kalon një moment mjaft të mirë.

Ditën e djeshme, Roxher ka gjetur edhe golin e parë me fanellën e Rigës duke i shënuar skuadrës së RFS-së në transfertë kur rezultati ishte 1-0 për kundërshtarin. Pas barazimit të Roxher, Riga shënoi edhe golin e dytë duke marrë një fitore të rëndësishme. /Erjon Allaraj-VipSport.al/