Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO/ Ish-mesfushori i Barcelonës e nis me “këmbën e majtë”, godet me top arbitrin nga 50 metra

Pak ditë më parë, mesfushori brazilian Malkom u largua nga Barcelona dhe firmosi në Rusi me skuadrën e Zenitit. Mesfushorit nuk po i shkon shumë mirë aventura ruse, megjithëse ka luajtur vetëm dy ndeshje deri më tani, duke u përballur me jo pak situata të pakëndshme.

Në ndeshjen e djeshme, Malkom nisi një top nga rreth 50 metra duke goditur arbitrin e ndeshjes në kokë. Malkom i ka kërkuar falje në distancë për këtë goditje, falje kjo e pranuar nga gjyqtari i cili e ka kaluar situatën me humor duke e falur për goditjen. Natyrisht, ky incident ka sjellë jo pak reagime dhe të qeshura te tifozët që ishin të pranishëm në stadium.

Megjithatë, tifozeria nuk ka shumë simpati për Malkomin duke qenë se tradita e tyre e ndalon klubin të marrin futbollistë me ngjyrë, ndërkohë që Malkom është i pari. Për këtë transferim, ka pasur jo pak polemika duke kërkuar largimin e tij. /Erjon Allaraj-VipSport.al/