Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Transferimi i verës te Reali hedh poshtë zërat e merkatos: Zidan beson tek unë

Luka Joviç ishte nga transferimet e para për Realin Madridit në këtë merkato verore, teksa ‘galaktikët’ shpenzuan 60 milionë euro për serbin. Sulmuesi shkëlqeu në sezonin e kaluar me fanellën e Eintrahtit të Frankfurtit, teksa shënoi gola një mori me gola. Mirëpo, në fazën përgatitore të madrilenëve performanca nuk ishte në nivelet e pritshmërisë dhe u mendua se për lojtarin mund të shikohej si mundësi huazimi.

Megjithatë, ka qenë 21-vjeçari i cili ka hedhur poshtë zërat për një huazim, teksa shprehet se ka besimin e trajnerit Zidan. “ Zidan beson tek unë dhe mendimi i tij nuk ka ndryshuar gjatë kësaj kohe që kemi punuar bashkë. Mësoj prej atij në çdo ditë dhe jam shumë i lumtur, sepse ai edhe si futbollist por edhe trajner është nga më të mirët në botë. Histori si këto të huazimit më bëjnë për të qeshur.

Mediat përherë sajojnë këto lloj historish, por jam mësuar tashmë me thashethemet prej kur kam nisur karrierën si profesionist. E kam pranuar si fakt se përherë do të ketë zëra. Por, koha tregon të vërtetën”, përfundoi Joviç.

/Egi Çabeli-VipSport.al/