Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Tjetër miqësore para fillimit të kampionatit, Bylisi dhe Apolonia e bëjnë rrugë

Kur kanë mbetur edhe pak ditë nga fillimi i kampionatit, skuadrat po i japin dorën e fundit përgatitjeve parasezonale, në mënyrë që të jenë sa më të gatshme në startin e kampionatit. Këtë periudhë, ekipet e Superiores por jo vetëm, po e shfrytëzojnë për ndeshje miqësore dhe faza përgatitore.

Kështu, sot në fushë do të zbresë Bylisi që do të luajë një takim miqësor ndaj Apolonisë. Skuadra ballshiote që ka qenë mjaft aktive në këtë merkato vere, do të ketë mundësi të provojë lojtarë të rinj, ndërkohë që nga ana tjetër, Apolonia përgatitet për sezonin e ardhshëm ku objektiv ka ngjitjen në Superiore.

Kjo është miqësorja e dytë që dy skuadrat zhvillojnë mes njëra-tjetrës duke qenë se vetëm pak ditë më parë u luajt një takim në “Adush Muça” të Ballshit, aty ku Bylisi arriti të fitonte me rezultatin 4-1. Në të njëjtin stadium, do të luhet edhe miqësorja e sotme duke filluar nga ora 18:00. /Erjon Allaraj-VipSport.al/