Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Superkupa/ Sytë e tifozëve janë në Stamboll, Liverpuli synon trofeun e radhës në qytetin ku shkroi historinë

Pak muaj më parë, Liverpuli u kurorëzua si kampion i Europës duke mundur në finalen e Ligës së Kampionëve skuadrën e Totenhemit, ndërkohë që Çelsi triumfoi ndaj Arsenalit në Ligën e Europës. Dy skuadrat angleze, sot do të kërkojnë një tjetër trofe në Europë që do të jetë njëkohësisht edhe trofeu i parë sezonal.

Në Stamboll luhet finalja e Superkupës së Europës, aty ku Liverpuli dhe Çelsi do të përballen me njëri-tjetrin, në një ndeshje ku mungesat janë të pranishme në të dyja kampet. Për kampionët e Europës, mungesa e madhe është portieri Alison Beker, ndërkohë që Lampard duhet të bëjë pa Rudiger, Hudson-Odoi dhe Loftus-Çik, të cilët vuajnë nga dëmtime.

“The Reds” kanë kujtime të bukura nga Stambolli duke qenë se në vitin 2005, arritën të fitonin Ligën e Kampionëve përballë Milanit, në një finale që do të mbahet mend gjatë. Megjithëse Liverpuli e pa veten në disavatazhin e 3 golave, në pjesën e dytë bëri një reagim të çmendur duke barazuar dhe më pas duke fituar me anë të penalltive. /Erjon Allaraj-VipSport.al/