Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Shpërbëhet në pjesën e dytë, Shqipëria U17 mundet thellë me përmbysje në Bosnjë

Përfaqësuesja shqiptare U17 e ka mbyllur me një humbje të thellë ndeshjen e parë miqësore nga dy të planifikuara në Zenica ndaj bashkëmoshatarëve të Bosnjë Hercegovinës, në një takim që është zhvilluar në kushte ekstreme si pasojë e një shiu të rrëmbyeshëm.

Një rezultat shumë i thellë i cili ka qenë pasojë e një mbyllje të pjesës së dytë për t’u harruar, paso në fraksionin e parë të lojës kuqezinjtë u paraqitën shumë më mirë. Në minutën e 23-të, ishet pikërisht Shqipëria që shënoi e para me anë të Prekës, ndërsa krijoi disa raste të tjera për të shënuar përballë vendasve që nuk arritën të dilnin në sulm rrezikshëm thuajse asnmjëherë deri në minutën e 43-të kur erdhi goli i barazimit të tyre me Hajdareviç.

Në pjesën e dytë, në fushë ishte një ekip komplet tjetër, sidomos nga miqtë që kaluan në avantazh me Trako në minutën e 50 e pastaj dominuan sfidën. Sukiloviç në minutën e 74-t pas një goditje këndi çoi rezultatin në 3-1 ndërsa në minutat 85 dhe 87 erdhën golat e Bristriç dhe Slijagiç që vulosën humbjen e thelë 5-1.

Shqipëria luan pas dy ditësh po në Zenica ndeshjen e dytë miqësore ndaj skuadrës vendase.

Formacioni i Shqipërisë: Gega, Preka, Zalli, Mitaj, Janaqi, Sula, Papa, Hajdaraj, Cereni, Dervishi, Mahmuti. U aktivizuan gjithashtu: Qerpiku, Lusha, Raçi, Tora, Qefalia, Papaj. /vipsport.al/