Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Shorti të premten / Lion, Volfsburg, PSG, Barça apo Bajern. Të gjitha rivalet e mundshme të Vllaznisë e Mitrovicës

Vllaznia dhe Mitrovica kanë shkruar historinë sot duke kaluar fazën në grupe të Ligës së Kampioneve për të vazhduar me atë të eliminimit direkt, një arritje e rëndësishme për futbollin e femrave.

Por tani përballë do të jenë skuadra të një niveli tjetër, pasi bëhet fjalë për elitën e futbollit europian sa i përket futbolli të femrave. Në shortin që hidhet të premten, për fazën e parë me eliminim direkt, si Vllaznia, ashtu edhe Mitrovica, do të vihen përballë një prej 16 skuadrave më të forta në kontinent pasi dy ekipet shqiptare gjenden në vazon e dytë të shortit, atë të më të dobëtave.

Përballë janë emra të mëdhenj si Lioni që dominon prej vitesh Ligën e Kampioneve, apo Volfsburgu, pa harruar këtu PSG, Barcelonën, Bajern Mynih, Mançester Sitin apo Atletiko Madrid, të gjitha klube të cilat përveçse kanë traditë në futbollin e femrave, kanë krijuar edhe mbështetje të gjerë nga tifozeritë përkatëse.

Në vijim janë të gjithë kundërshtarët e mundshëm në shortin e të premtes për ekipet shqiptare:

Lion (fitues në fuqi), PSG – Francë; VfL Volfsburg, Bajern Mynih – Gjermani; Barcelona, Atletiko Madrid -Spanjë; Slavia Praga, Sparta Praga – Republika Çeke; Mançester Siti – Angli; Borndbi, Fortuna Hjorring – Danimarkë; Zyrih – Zvicër; BIIK Kazigurt – Kazakistan; Gllasgou Siti – Skoci; Tuente – Holandë; Fiorentina – Itali.

Ndeshjet e fazës së parë me eliminim direkt luhen me 11/12 shtator dhe 25/26 shtator. /vipsport.al/