Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Sasuolo kthehet në burim për Shqipërinë me 4 futbollistë, Mehmetaj gjen rrugën e rrjetës

Numri i futbollistëve shqiptarë që luajnë në kampionatin italian, shtë i madh dhe pritet që të rritet edhe më shumë. Akademitë e ekipeve më me emër në Itali, janë të mbushura me futbollistë shqiptarë të cilët, po tregojnë vlerat e tyre me ekipet e të rinjve.

Te Sasuolo, sezonin e shkuar ishin pjesë Alesandro Ahmetaj dhe Aristidi Kolaj ku ky i fundit tashmë është edhe pjesë e Shqipërisë U21. Ahemtaj ka luajtur në të kaluarën me ekipin e të rinjve të Italisë dhe është shprehur i hapur se do të pranonte një ftesë nga Shqipëria.

Sakaq, te ekipi i të rinjve të Sasuolos, bëjnë pjesë edhe dy futbollistë të tjerë shqiptarë. Mbrojtësi i djathtë 18-vjeçar, Kristian Shiba ishte titullar në miqësoren që skuadra e tij humbi ndaj Vigor Karpanetos me rezultatin 3-2. Sakaq, në pjesën e dytë u aktivizua edhe një tjetër 18-vjeçar dhe bëhet fjalë për Vitori Mehmetajn i cili shënoi golin e dytë për skuadrën e tij. Mehmetaj ende nuk është grumbulluar me ekipe kombëtare ndërsa Shiba është grumbulluar me Shqipërinë U17 dhe U19. /Erjon Allaraj-VipSport.al/