Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Ronaldo me fjalë zemre për Zidan: E respektoja për karrierën e tij, por e admiroj për ndihmën që më dha

Kur ka kaluar 1 vit nga transferimi i Kristiano Ronaldos në Itali duke u larguar nga Real Madridi, ai ende nuk e ka harruar stafin me të cilin ka punuar. Në një intervistë të dhënë për “DAZN”, Ronaldo foli në lidhje me marrëdhënien që kishte me trajnerin Zinedin Zidan për të cilin nuk i kursen imazhet.

Ronaldo u shpreh se Zidan e ka ndihmuar jo pak duke qenë i sinqertë gjithmonë me të. Ai pranoi se e respektonte për karrierën që kishte, por fakti që kishte punuar me të e kishte bërë që ta admironte edhe më shumë.

“Zidan më ka ndihmuar shumë. E respektoja për karrierën e tij, por të punoj me të më ka bërë ta admiroj edhe më shumë për mënyrën si flet, si vepron dhe si më ka trajtuar mua. Ai më thoshte “Kris, pusho pak dhe do të bësh diferencën. Ishte gjithmonë shumë i sinqertë me mua prandaj do ta kem gjithmonë në zemër”, u shpreh Ronaldo. /Erjon Allaraj-VipSport.al/