Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Nga të rinjtë e Sampdorias te Palermo, mbrojtësi i Shpresave kalon vizitat mjekësore

Pak javë më parë, Federata Italiane vendosi të zbriste Palermon një kategori më poshtë dhe sezonin e ardhshëm, skuadra me traditë në futbollin italian do të luajë në Serinë C. Ky vendim, ka sjellë edhe shumë largime nga skuadra por njëkohësisht ka pasur edhe afrime të shumta.

Një ndër to, është edhe mbrojtësi Masimiliano Doda, i cili sezonin e fundit e mbylli me të rinjtë e Sampdorias por kartonin e tij e zotëron Palermo. Mbrojtësi shqiptar që ka luajtur me të rinjtë e kombëtares kuqezi, ka kryer vizitat mjekësore ditën e djeshme me Palermon dhe tashmë është bashkuar me ekipin e parë.

Ai do të jetë pjesë e skuadrës së parë këtë sezon dhe menjëherë është vënë në urdhrat e trajnerit. Doda ka qenë pjesë në ndeshjen e kontrollit mes skuadrës të ndarë në dy grupe, ku në njërin grup ishte Doda dhe në tjetrin ishte një futbollist tjetër shqiptar. Erdis Kraja, 18 vjeç është tjetër futbollist shqiptar i Palermos por me shumë gjasa do të jetë pjesë e të rinjve. /Erjon Allaraj-VipSport.al/