Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Murinjo tallet me Çelsin e Junajtidin: Më shumë shanse për të fituar titullin ka… Mançester Siti B

Zhoze Murinjo vazhdon të jetë protagonist në media, edhe pse larg fushave të blerta. Që nga koha kur u shkarkua si trajner i Mançester Junajtidit, Murinjo vazhdon të bëjë rolin e një analisti në emisionet televizive ku nuk i kursen ironitë me skuadrat të cilat ka drejtuar në të shkuarën.

Së fundmi, Murinjo është ndalur te Premier Liga, aty ku është i bindur se Çelsi dhe Junajtid nuk mund të konkurrojnë për titullin kampion, duke shtuar se më shumë mundësi për të fituar ka Mançester Siti B. Skuadra e dytë e Sitit, sipas Murinjos është shumë më e mirë se ajo e Junajtidit apo e Çelsit dhe këtu bëhet fjalë për ekipet e para.

“Mançester Siti, Totenhemi, Liverpuli dhe Mançester Siti B kanë mundësi për të fituar. Kur pashë stolin në ndeshjen e fundit dhe lojtarët që nuk ishin përfshirë, seriozisht mendova se ekipi B mund të luftojë për titull. Do të donim të ishin edhe Arsenali, Junajtid apo Çelsi por kjo është e pamundur”, u shpreh Murinjo. /Erjon Allaraj-Vipsport.al/