Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Mema: Ishte penallti për Vllazninë, isha i mërzitur se duhej të fitonim 4 apo 5-0

Trajneri i Tiranës, Ardian Mema, e ka cilësuar ndeshjen e sotme mes skuadrës së tij dhe Vllaznisë si të merituar ndërsa ka pranuar se episodi i diskutueshëm i fillimit të ndeshjes ishte penallti për kuqeblutë. Në “SuperSport” ai deklaroi se ekipi i tij mund të fitonte më thellë këtë sfidë.

“Pjesa e parë ishte ku na vuri shumë në vështirësi kundërshtari. Luftoi shumë, ishte pas topit dhe luftoi që të kapte pas problemeve tona. Kjo ishte pak a shumë pjesa e parë, goli e çliroi ekipin, duhej të shënonim më tepër gola. Isha shumë i mërzitur se kishim mundësi ta çonim ndeshjen në 4 apo 5-0, me këta lojtarë do të flas, sidomos më ata që kanë eksperiencë, që të bëjnë punën e tyre se për këtë paguhen, të shënojnë gola. Nuk duhet të jemi pjesë e spektaklit, por e fitoreve. Nuk ishte vetëm Hasani, ishin edhe të tjerë, ai e bëri punën e tij, duhet të jetë sa më i thjeshtë se kemi shumë rrugë përpara.

Në pushim diskutova me lojtarët se luanim shumë poshtë me dy qendrat e mesfushës, pastaj shtyva Bathën para. Ndryshe ishte pjesa e dytë, dua ta shoh ndeshjen edhe një herë se ishim me ngarkesat e lojës. Dy qendrat tona duhet të shkurtojnë më tepër fushën. Këto do të jenë pjesë e analizës.

Ardhja e Osmanit ishte vlerë e shtuar te ekipi, bën punën shumë mirë, e kam si zëvendësin tim në fushë dhe mban gjithë kohës në vëzhgim, jep informacione edhe për të tjerët. Osmani në këto tre ndeshje ka qenë pjesë e rëndësishme e mbrojtjes tonë. Teuta ka pasur raste për të na shënuar, por në vazhdim do të kemi ndeshje më të fort, me Skënderbeun, Kukësin e Partizanin e aty do të shohim se çfarë do të bënim.

Gjyqtari? E thash pas Teutës që ishte gol, është pjesë e lojës. M’u tha që Çelhaka ka bërë faull, mendoj që është penallti. Kjo është e vërtetë. Lojtarët tanë duhet të kenë kujdes në këto zona. Tensioni në fushë ishte i panevojshëm, nuk e kuptoj pse hidhnin shishe, që te momenti i Likës që kërkoi penallti. Nuk e di a është penallti ajo, duhet të ruajmë qetësinë si klube e individë, duhet të zhvillojmë ndeshje në ambiente normale, në këto stadiume nuk duhet të ketë kështu problemesh”, tha Mema. /vipsport.al/