Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Mbrojtësi i Kombëtares shkëlqen në kampionat, në formacionin e javës së bashku me Lenën

Kampionati maqedonas ka ngritur zyrtarisht siparin për sezonin e ri, ku në javën e parë nuk kanë munguar rezultatet surprizë, siç ishte humbja e Shkëndijës. Sakaq, fitore ka arritur të marrë skuadra tjetër shqiptare, Struga Trim Lum e cila ka mundur me rezultatin 2-1 Rabotniçkin.

Pjesë e skuadrës së Strugës, është edhe mbrojtësi i ri Blerton Sheji i cili pak javë më parë u grumbullua nga Kombëtarja dhe ishte nën urdhrat e Edi Rejës për disa ditë. Sakaq, Sheji u aktivizua me Shqipërinë U21, duke qenë ndër më të dalluarit në fushë. Edhe në kampionat, Sheji ka bërë një paraqitje mjaft të mirë dhe mediat maqedonase e kanë renditur në formacionin më të mirë të javës.

Së bashku me Nijas Lenën, Sheji ka kontribuar në fitoren e parë sezonale të Strugës në elitën e futbollit maqedonas, duke u rreshtuar kështu në formacionin më të mirë. Lena është një emër i njohur në futbollin tonë, pasi ka arritur të lërë jo pak gjurmë me Teutën, Flamurtarin e Kukësin.

“Mbrojtësi i majtë ka treguar cilësi të mira jo vetëm në repartin e mbrojtje por edhe në mesfushë duke kontrolluar ndeshjen ndaj “romantikëve”, shkruhej në vlerësimin për Shejin. /Erjon Allaraj-VipSport.al/