Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

“Mashtrimi i shekullit” nuk e ka problem racizmin: Jam këtu për të shkruar historinë, dua të qëndroj

Pak ditë më parë, Barcelona vendosi të largonte brazilianin Malkom i cili ka firmosur në kampionatin rus me Zenitin. Mesfushori që kishte arritur akordin me Romën dhe kur të gjithë e prisnin në Romë, u prezantua te Barcelona, tashmë do të provojë një aventurë të re në tokën ruse, por ku po përballet me probleme.

Tifozeria e Zenitit është vënë kundër Malkomit dhe transferimit të tij, duke qenë se traditat e tyre i ndalojnë futbollistët me ngjyrë që të luajnë për Zenitin. Tifozeria ka kërkuar që Malkom të largohet dhe në ndeshjen ndaj Krasnodarit, shpalosën edhe një pankartë ironik, ku shkruhej: “Faleminderit që jeni besnikë me traditat tona”.

Vetë Malkom, u shpreh se ndihet mirë te Zeniti dhe se kërkon të shkruajë histori me klubin rus. Sakaq, ai hedh poshtë gjithçka është thënë në media për racizmin karshi tij. “Dua të qëndroj këtu, të punoj fort dhe të shkruaj historinë. Jam shumë i lumtur që jam këtu dhe e konsideroj një hap të rëndësishëm për karrierën time”, u shpreh Malkom mes të tjerash. /Erjon Allaraj-VipSport.al/