Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Malota nuk fshihet: Objektiv është mbijetesa, kemi mbetur me një sulmues

Një nga lojtarët që vendosen të mos largohen nga Vllaznia pas rënies së saj në Kategorinë e Parë ishte edhe Renato Malota. Mbrojtësi i cili kishte luajtur për shumë sezone në skuadra elitare në Shqipëri, vendosi që të qëndronte te kuqeblutë e tashmë do të luajë atje sezonin e tretë radhazi, i kthyer përsëri në elitë.

Por futbollisti është i ndërgjegjshëm që në këtë vit gjithçka do të jetë shumë e vështirë dhe se ekipi do të duhet të përqendrohet fillimisht te mbijetesa, e më pas të shohë për objektiva të tjerë.

“Po e marrim veten dita-ditës. Gjithsesi, çdo lojtar ka nevojë për periudhën e vet që të marrë formën e tij fizike. Mendoj se jemi në rrugën e duhur dhe po krijojmë një Vllazni të mirë.

Normalisht do të jetë një sezon shumë i vështirë pasi të vish nga Kategoria e Parë në Superiore është një gjë tjetër. Por ne do të mundohemi të bëjmë më të mirën çdo ndeshje që ne të sigurohemi për qëndrimin në Superiore që e kemi qëllim, pastaj ca të vijë është pjesë tjetër”, tha ai për RTSH.

Malota gjithashtu thekson se e cilëson grupin e futbollistëve të Vllaznisë të pamjaftueshëm, sidomos sa i përket fazës sulmuese. “Në merkato them që kemi nevojë se na duhet një sulmues, kemi vetëm një lojtar dhe që vjen nga të rinjtë ndaj na duhet me patjetër. Pastaj të tjerët i di stafi”, tha Malota. /vipsport.al/