Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Lista / Lojtarë nga kampionatet më të forta në Europë, Shqipëria U17 mblidhet për dy miqësoret

Përfaqësuesja shqiptare e futbollit U17 do të nisë që nga dita e nesërme grumbullimin e saj për dy miqësoret e planifikuara në javën e ardhshme ndaj Bosnjë Hercegovinës. Ekipi i drejtuar nga Elvin Beqiri do të grumbullohet në qytetin e Shkodrës për të përgatitur atje ndeshjet e radhës të kuqezinjve në një grumbullim që ka shumë rëndësi pasi në këto miqësore do të fillojë të konsolidohet dhe ekipi që do të marrë pjesë në kualifikueset e Europianit.

Në listën me 20 emra bie në sy se janë ftuar lojtarë nga akademitë në kampionatet më të forta në Europë. Aty ka përfaqësues nga klube italiane, spanjolle, gjermane, angleze, holandeze apo edhe nga kampionati grek. Sigurisht, ka edhe përfaqësues nga futbolli shqiptar, me 9 lojtarë të pranishëm në listë.

Ndeshjet e Shqipërisë do të luhen në Zenica më 13 dhe 15 gusht, ndërsa do të shërbejnë për eliminatoret e Europianit të kësaj grupmoshe, të cilat luhen në muajin nëntor ndaj Portugalisë, Ukrainës dhe Gjeorgjisë. /vipsport.al/