Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Liga e Kampioneve / Vllaznia e femrave kërkon kualifikimin historik, njeh kundërshtaret

Skuadra e Vllaznisë në futbollin e femrave, dominuese absolute e kampionatit shqiptar të futbollit në vitet e fundit, kërkon një kualifikim historik mes 32 ekipeve më të mira në Ligën e Kampioneve. Ajo ka njohur edhe emrat e kundërshtarëve të saj në këtë turne, i cili në fazën e parë zhvillohet me sistem grupesh.

Vajzat shkodrane, të drejtuara nga Nikolin Leka, do të luajnë nga 7 deri më 13 gusht ndeshjet e tyre në grupin 10 të Ligës së Kampioneve që zhvillohet në Lituani. Pritës do të jetë ekipi i Gintra, ndërsa rivalet e tjera në grup janë Birkirkara e Maltës dhe Ueksford Juths e Irlandës.

Ky mendohet të jetë një grup i cili mund të përballohet nga ekipi shkodran por shumë gjëra do të varen pikërisht nga ndeshja e fundit Gintra, e cila është skuadra më e fortë pasi renditet e 24-ta në klasifikimin e UEFA-s. Për këtë arsye, ekipi shkodran është përforcuar kohët e fundit me disa futbolliste nga SHBA dhe Mali i Zi, pasi synon një kualifikim historik për të bërë hapin e radhës drejt elitës. /vipsport.al/