Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Liga e Kampionëve/ Bazeli i shqiptarëve kërkon përmbysje, Ajaksit nuk i lejohen surprizat

Liga e Kampionëve ka hyrë në një fazë të nxehtë duke qenë se në turet eliminatore para fazës në grupe, janë shumë skuadra me emër që kërkojnë grupet e Championsit. I tillë është edhe Ajaksi që i duhet të fitojë sot ndaj PAOK-ut, pasi ndeshjen e kaluar ka barazuar në transfertë me rezultatin 2-2. Barazimi pa gola ose edhe 1-1, i jep holandezëve kualifikimin, megjithatë asnjëra skuadër nuk do ta ketë të lehtë.

Sakaq, Karabaku që eliminoi Partizanin do të përballet me APOEL-in, ish-skuadrën e Tramexanit që u shkarkua menjëherë pasi ekipi i tij u mund me rezultatin 1-2 në shtëpi. Takim interesant do të jetë edhe ai mes LASK dhe Bazelit, ku austriakët kanë fituar në Zvicër 1-2 dhe tashmë u duhet të menaxhojnë, ndërkohë që Bazeli kërkon përmbysjen.

Ndeshje të vështirë ka edhe Dinamo Zagreb që luan ndaj Ferencvaroshit në Hungari. Takimi i parë është mbyllur në barazim 1-1 duke lënë gjithçka të hapur për ndeshjen e kthimit, ndërkohë që pak më të lehtë e ka Porto që ka mundur në Rusi ekipin e Krasnodarit me rezultatin 1-0. /Erjon Allaraj-VipSport.al/

Luhen sot:

18:30 Karabak-Apoel (2-1)

19:00 Rosenborg-Maribor (3-1)

19:30 Dinamo Kiev-Klub Bryzh (1-0)

20:00 Kobenhagë-Crvena Zvezda (1-1)

20:00 Ferencvarosh-Dinamo Zagreb (1-1)

20:30 LASK-Bazel (2-1)

20:30 Olimpiakos-Bashakshehir (1-0)

20:30 Ajaks-PAOK (2-2)

20:45 Sëlltik-Klyzh (1-1)

21:00 Porto-Krasnodar (1-0)