Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Kolashinac dhe Ozil nuk mjaftohen vetëm me përplasjet me thika, lihen jashtë edhe nga trajneri

Pak ditë më parë, dy agresorë sulmuan yllin turko-gjerman Mesut Ozil, të cilin e shpëtoi ndërhyrja e shokut të skuadrës, Sead Kolashinac. Ky incident, u pasua me një tjetër përplasje dhe klubi i Arsenalit e jo vetëm, u detyruan që të vënë roje private para hyrjes së mesfushorit për të siguruar jetën e tij.

Sakaq, dyshja e futbollistëve janë lënë jashtë edhe për ndeshjen e parë të kampionatit, si edhe pritet të jenë sërish jashtë për disa ditë. Shkak për këtë lënie jashtë, është bërë situata e krijuar dhe mendohet se është zgjidhja më e sigurt për dy futbollistët që po përballen me sulme të vazhdueshme.

Megjithëse policia angleze bëri të mundur arrestimin e dy personave që dyshohen si agresorët që sulmuan Ozilin, sërish nuk ka qetësi ku tashmë të kërcënuar ndihen të gjithë futbollistët e Arsenalit. Ende nuk është zbardhur asgjë dhe nuk dihen arsyet që i kanë shtyrë agresorët që të sulmojnë dy futbollistët. /Erjon Allaraj-VipSport.al/