Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Katër vite më parë shkëlqente në Europë me Kukësin, firmos si portieri i ri i Laçit

Dmitri Stazhilla është portieri që do të zëvendësojë Gentian Selmanin në katërkëndorin e Laçit. Portieri moldav, i cili ka pasur më parë një tjetër eksperiencë në kampionatin shqiptar me fanellën e Kukësit, sot ka nënshkruar për dy vite me klubin kurbinas, duke nisur punën nën urdhrat e trajnerit Sulejman Starova.

Gjiganti i katërkëndorit (2,04 metra) ka qenë pjesë e Kukësit në vitin 2015, duke iu bashkuar verilindorëve për disa muaj në huazim nga Sherif Tiraspol. Ai luajti në pjesën e dytë të atij sezoni ku Kukësi fitoi Kupën e Shqipërisë, ndërsa shkëlqeu në Ligën e Europës, ku verilindorët kaluan Torpedo Zhodino dhe Mlladost duke arritur deri në turin e tretë ku u eliminuan nga Legia e Varshavës. Më pas, ai u kthye në Moldavi e më pas në Rusi ku ka luajtur me Kuban Krasnodar dhe Mashuk.

Nevoja e kurbinasve për një portier me eksperiencë pas largimit të Selmanit bëri që ata të hidhnin sytë drejt Stazhillës 28-vjeçar, i cili pritet të jetë një garanci më shumë për Laçin që ka pretendime për trofe në këtë sezon. /vipsport.al/