Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

I zakonshmi Muçi dhe talenti Ibrahimi, Shqipëria U19 fiton dhe sfidon Kroacinë

Përfaqësuesja shqiptare U19 ka mbyllur me një sukses ndeshjet e saj në grup në turneun ndërkombëtar në të cilin po merr pjesë në Zagreb. Pas humbjeve me shifrat 2-1 në ndeshjet kundër Real Madrid dhe Dinamo Zagreb, për kuqezinjtë ka ardhur një sukses 2-1, këtë herë ndaj Olimpija Ljubljanës.

Skuadra shqiptare ka dominuar ndeshjen duke krijuar shumë raste, por golin e gjeti vetëm në pjesën e dytë të takimit. Rrjetën e tundi i zakonshmi Ernest Muçi, i cili shënoi në të tretën ndeshje radhazi, këtë herë falë një penalltie. Ndërkohë, golin tjetër e realizoi Brijan Ibrahimi, sulmuesi i talentuar i cili ka qenë pjesë e akademive të klubeve të rëndësishme italiane dhe aktualisht është pjesë e të rinjve të Breshias.

Me këtë fitore, Shqipëria mbylli grupin në vendin e tretë dhe nesër do të mbyllë përfundimisht pjesëmarrjen në turne duke sfiduar Kroacinë U19 e cila ka dalë e treta në grupin tjetër. Tashmë në lojë është vendi i 5-të në këtë turne që cilësohet ndër të rëndësishmit e grupmoshave në Europë. /vipsport.al/