Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Heroi i Championsit zbulon: Klop na qetësonte me bokset e Ronaldos, të gjithë donim përqendrim përveç trajnerit

Liverpuli ishte surpriza më e bukur e Ligës së Kampionëve në edicionin që kaloi, duke eliminuar Barcelonën falë fitores që arriti në shtëpi me rezultatin 4-0, fitore që erdhi pas një humbjeje me shifrat 3-0. Hero në ndeshjen e kthimit ishte Xhorxhinjo Vijnaldum i cili arriti të shënonte 2 gola në 2 minuta, duke e kthyer ëndrrën e tyre në realitet.

Në një intervistë të dhënë “The Atletic”, Vijnaldum ka zbuluar se trajneri Jurgen Klop dinte të motivonte skuadrën në një mënyrë shumë origjinale dhe të hiqte presionin nga ata. Para ndeshjes finale në Ligën e Kampionëve, kur Liverpuli u mund nga Real Madridi, Klop u kishte kërkuar futbollistëve të ishin të qetë në fushë dhe jo me presion në kokë.

“Mbaj mend që para asaj ndeshje, Klop kishte një palë bokse të Kristiano Ronaldos. Ai kishte futur bluzën brenda bokseve me logo “CR7” dhe qëndronte para nesh, ndërkohë që ne u shtrimë për tokë duke qeshur. Kjo e theu me të vërtetë akullin në dhomat e zhveshjes. Në fakt, në të tilla situata të gjithë janë të përqendruar dhe seriozë, por ai ishte shumë i relaksuar dhe bënte vetëm shaka.

Shaka të tilla si kjo, Klop bën me qindra. Kur e sheh se trajneri ka besim dhe është i relaksuar, ndikon mirë edhe te futbollistët. Ai ka imazhin e një babai dhe me shakatë e tij e me gjuhën e trupit, e largon çdo presion nga futbollistët”, u shpreh futbollisti i Liverpulit. /Erjon Allaraj-VipSport.al/