Heroi i Championsit zbulon: Klop na qetësonte me bokset e Ronaldos, të gjithë donim përqendrim përveç trajnerit

Liverpuli ishte surpriza më e bukur e Ligës së Kampionëve në edicionin që kaloi, duke eliminuar Barcelonën falë fitores që arriti në shtëpi me rezultatin 4-0, fitore që erdhi pas një humbjeje me shifrat 3-0. Hero në ndeshjen e kthimit ishte Xhorxhinjo Vijnaldum i cili arriti të shënonte 2 gola në 2 minuta, duke e kthyer ëndrrën e tyre në realitet.

Në një intervistë të dhënë “The Atletic”, Vijnaldum ka zbuluar se trajneri Jurgen Klop dinte të motivonte skuadrën në një mënyrë shumë origjinale dhe të hiqte presionin nga ata. Para ndeshjes finale në Ligën e Kampionëve, kur Liverpuli u mund nga Real Madridi, Klop u kishte kërkuar futbollistëve të ishin të qetë në fushë dhe jo me presion në kokë.

“Mbaj mend që para asaj ndeshje, Klop kishte një palë bokse të Kristiano Ronaldos. Ai kishte futur bluzën brenda bokseve me logo “CR7” dhe qëndronte para nesh, ndërkohë që ne u shtrimë për tokë duke qeshur. Kjo e theu me të vërtetë akullin në dhomat e zhveshjes. Në fakt, në të tilla situata të gjithë janë të përqendruar dhe seriozë, por ai ishte shumë i relaksuar dhe bënte vetëm shaka.

Shaka të tilla si kjo, Klop bën me qindra. Kur e sheh se trajneri ka besim dhe është i relaksuar, ndikon mirë edhe te futbollistët. Ai ka imazhin e një babai dhe me shakatë e tij e me gjuhën e trupit, e largon çdo presion nga futbollistët”, u shpreh futbollisti i Liverpulit. /Erjon Allaraj-VipSport.al/