Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Gilman Lika: Nuk ka ndonjë gjë për të kaluar në ekstazë, Superiorja nuk përballohet me 12-13 lojtarë

Vendosi të mos braktiste Vllazninë kur kjo e fundit ra nga kategoria dhe mbajti në të Parën shiritin në krah, i vetëdijshëm se po bënte detyrën për të kthyer ekipin ku i taktonte. Gilman Lika mbetet një nga veteranët dhe lider te kuqeblutë ndaj është ndër ata që e kupton nëse skuadra po bën mirë apo jo para fillimit të këtij sezoni që sheh shkodranët përsëri në Superiore.

“Janë shumë lojtarë të rinj dhe normalisht ekipi do atë kohën e vet që të lidhen me njëri tjetrin. Po bëhen rreth 3 javë që kemi filluar stërvitjen, nuk është se nuk jemi të kënaqur, po ecim mirë. Sigurisht që nuk është ndonjë gjë për t’u kënaqur apo kaluar në ekstazë por thjesht na duhet që të punojmë shumë e më shumë për të arritur atë qëllim që ka Vllaznia”, u shpreh ai për RTSH ku tregoi se në moshën 32-vjeçare, vazhdonte të bënte maksimumin që të ishte gjithmonë në fushën e lojës duke shpresuar të shihte përsëri Vllazninë në Europë.

“Mundohem të jem profesionist dhe të bëj atë punën time në maksimum, vlerësoj çdo ditë të stërvitjes duke parë që edhe vitet ikin normalisht është shumë i rëndësishëm regjimi dhe në stërvitje duhet të jesh shumë i përpiktë. Synimi im ka qenë gjithmonë që të kemi një Vllazni për Europë, por nuk duhet të ngutem të flas apo të jap premtime. Thjesht gjithsecili prej nesh duhet të japë maksimumin për t’i rritur emrin Vllaznisë”, vijoi ai.

Ndërkohë, Lika është i ndërgjegjshëm se gjithsesi kjo Vllazni ka nevojë për më shumë lojtarë cilësorë, në mënyrë që të mos komplikojë përsëri qëndrimin në elitë.”Ekipi i Vllaznisë ka nevojë edhe për disa lojtarë të tjerë, besoj se duhet të vijnë sa më shumë se pastaj dihet që kampionati ka nevojë për shumë lojtarë e nuk mjaftojnë 12 apo 13 lojtarë për të përballuar Superioren. Normalisht që duhen shumë më tepër”, deklaroi Lika. /vipsport.al/