Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

FOTO/ Ivan Balliu nuk humbet kohë, del në stërvitjen e parë me ekipin e ri

Ivan Balliu i ka dhënë fund pushimeve dhe ka firmosur zyrtarisht me skuadrën e tij të re. Mbrojtësi i Kombëtares do të jetë pjesë e Almerias në kampionatin spanjoll, aty ku synon që të arrijë në nivele më të larta, pas një aventure me shumë luhatje në Francë.

Ditën e sotme, Balliu ka dalë në stërvitje me skuadrën e re dhe është bashkuar me grupin vetëm pak orë pasi ka firmosur kontratën. Mbrojtësi i Kombëtares, është një futbollist që e njeh mirë futbollin spanjoll duke qenë se është rritur në akademinë e Barcelonës.

Në Francë, Balliu kishte jo pak vështirësi me Metzin, aty ku në fillim të sezonit shihej si i padëshiruar në skuadër, por arriti të zinte një vend titullari në formacion dhe të ishte ndër më të dalluarit. Kujtojmë që Metz u bë disa herë pengesë që Balliu të grumbullohet me Kombëtaren pasi ftesa i kishte shkuar me vonesë. /Erjon Allaraj-VipSport.al/