Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

FOTO/ Dëmtim i rëndë për mbrojtësin francez të Sitit, mund të mungojë në debutim ndaj Shqipërisë

Mançester Siti ka marrë një goditje në kampionat kundër Brigtonit në javën e katërt të Premier Ligës angleze. Gjithçka po shkonte mirë me De Bryn që e ka kaluar skuadrën e tij në avantazh që në minutën e 2 të takimit duke dhënë një sinjal se do të jetë një ndeshje e lehtë për ta.

Në minutën e 37, Laporte ka pësuar një dëmtim të rëndë dhe është larguar nga fusha e blertë me ndihmën e një barele dhe me lot. Mbrojtësi ishte grumbulluar nga Franca për ndeshjen ndaj Shqipërisë dhe pritej që të debutonte për herë të parë me fanellën e skuadrës së parë.

Mediat angleze raportojnë se bëhet fjalë për një dëmtim disi të rëndë që e bën thuajse të pamundur grumbullimin për ndeshjen ndaj Shqipërisë duke qenë një tjetër mungesë e madhe pas Mbapes dhe Kantes. /Erjon Allaraj-VipSport.al/