Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Edhe në La Liga me problemet e Superiores, trajneri: Kam pak lojtarë në dispozicion

Kur kanë mbetur edhe pak ditë nga fillimi i kampionatit në Shqipëri, shumë skuadra kanë probleme pasi kanë pak futbollistë në dispozicion. Të njëjtin problem, po has edhe skuadra spanjolle e Selta Vigos, e cila e nis kampionatin me përballje ndaj Realit, Valencias dhe Sevijas.

Në prag të startit të kampionatit, trajneri i Seltas, Fran Eskriba u shpreh se skuadra e tij nuk është e kompletuar dhe se ka nevojë për ndërhyrje në merkato. Me përjashtim të mbrojtjes dhe portës, trajneri  u shpreh se duhen ndërhyrje në repartet e tjera.

“Kam pak futbollistë. Mbrapa jemi të kompletuar me 3 portierë dhe 8 mbrojtësa por problemin e kemi në linjat e tjera pasi nuk kemi zëvendësues të ngjashëm me futbollistët dhe prandaj kam kryer aq eksperimente në miqësore. Duhet të mundohemi që mungesa e tyre të vihet re pak dhe të kemi lojtarë të mirë për sulm”, u shpreh trajneri. /Erjon Allaraj-VipSport.al/