Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Barcelona merr hapa konkretë për transferimin e Nejmar, në Paris mbërrin legjenda katalanas

Barcelona kërkon të ketë në skuadër me çdo kusht yllin brazilian Nejmar, i cili duket se nuk ka në plan të rikthehet te PSG-ja dhe të tregojë vlerat e tij. Duke parë edhe sjelljen e tifozerisë së fundmi dhe situatën e krijuar, largimi i Nejmar nga Parisi duket i pashmangshëm dhe vetëm çështje kohe.

“Sky Sport” raporton se katalanasit kanë nisur të mendojnë seriozisht për Nejmarin dhe në Paris, ditën e sotme kanë mbërritur drejtuesit për të diskutuar në lidhje me brazilianin. Drejtori i përgjithshëm Erik Abidal dhe një nga pjesëtarët e bordit drejtues, Havier Bordas kanë udhëtuar në drejtim të Parisit.

Ata synojnë që të diskutojnë me drejtuesit e PSG-së dhe t’i bindin për një transferim të brazilianit në “Camp Nou” duke qenë se kjo është edhe dëshira e vetë Nejmarit. Drejtuesit e PSG-së janë dakord për ta lejuar të largohet, megjithatë jo pa plotësuar kushtet që ka sa i përket termave financiarë. /Erjon Allaraj-VipSport.al/