Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Zyrtare/ Sulmuesja shqiptare hedh hapin e madh, firmos me Real Madridin

Pas një sezoni mjaft të mirë me ekipin e saj në Suedi dhe një paraqitje fantastike në Botëror, sulmuesja Kosovare Asllani ka hedhur një hap të madh në karrierë. Ashtu siç edhe ishte bërë me dije në media, sulmuesja shqiptare ka firmosur me Real Madridin, duke u bërë kështu futbollistja e parë që firmos me madrilenët për këtë sezon.

Sulmuesja që në të kaluarën ka qenë edhe pjesë e PSG-së dhe Mançester Sitit, u larguar nga skuadra e Linkopingut, duke firmosur me gjigandët spanjollë, që njihen me emrin Tacon. Ka qenë vetë sulmuesja shqiptare, ajo që nëpërmjet një postimi në profilin e saj në “Twitter” e ka bërë me dije diçka të tillë.

“Krenare të njoftoj se jam transferimi i parë zyrtar për skuadrën e Real Madrid. E entuziazmuar që po shkruaj historinë dhe që do të ndihmoj dhe do të jem pjesë e kësaj aventure të re. Ishte një ëndërr të vishja fanellën më të bukur në botë sezonin e ardhshëm. Përgjithmonë Madrid”, shkruan Asllani në profilin e saj. /Erjon Allaraj-VipSport.al/